Oświetlenie uliczne
Wyzwanie: A INTELIGENTNE MIASTO
Projekt: A01 OŚWIETLENIE ULICZNE
Spis treści
Przypomnij sobie[edytuj]
Przed rozpoczęciem tego projektu warto wrócić do lekcji:
- instrukcja warunkowa prosta,
- operatory porównania,
- PWM,
- urządzenia wejścia.
Cel projektu[edytuj]
Główną zaletą tego projektu jest poznanie jak czujnik światła może być użyteczny, kiedy zostanie zamontowany przy lampie ulicznej. Uczeń będzie mógł sterować natężeniem światła diody za pomocą wartości zwracanych przez czujnik światła. Dodatkową zaletą jest wykorzystanie w praktyce modulacji szerokości impulsu czyli PWM.
Zadanie 1[edytuj]
Podłączenie modułów[edytuj]
Czujnik światła jest czujnikiem analogowym. Podłącz go do pinu oznaczonego literką A (Analog).
Opis[edytuj]
W pierwszym zadaniu uczeń będzie miał możliwość zapoznać się z wartościami jakie zwraca czujnik światła. Zakryty ręką czujnik zwróci takie wartości jakie wskazują noc, natomiast odkryty czujnik będzie wskazywał dzień. Zadanie polega odczytaniu wartości dla dnia i nocy.
Zadanie 2[edytuj]
Podłączenie modułów[edytuj]
Dioda jest modułem cyfrowym. Podłącz ją do pinu oznaczonego literką D (Digital).
Opis[edytuj]
W drugim zadaniu uczeń będzie mógł wykorzystać w praktyce wartości zbadane w poprzednim zadaniu. Przy wykorzystaniu instrukcji warunkowych włączy diodę, gdy czujnik będzie zakryty ręką, czyli będzie wskazywał, że jest noc. W przeciwnym wypadku wyłączy diodę gdy czujnik światła pozostanie odkryty.
Dodatkowo należy pamiętać, że wartość czujnika światła jaką ustalimy dla warunku „włącz diodę” może być różna w różnych pomieszczeniach. Wszystko zależy od aktualnego natężenia światła w testowanym pomieszczeniu.
Pseudokod[edytuj]
Jeśli czujnik-światła < 200 dioda-led włącz w przeciwnym razie dioda-led wyłącz
Program[edytuj]
Zadanie 3[edytuj]
Opis[edytuj]
W kolejny zadaniu uczeń nauczy się korzystania w praktyce z instrukcji <MODULUJ PWM>. Aby zaświecić diodę należy wykorzystać jedną z dwóch metod. Pierwszą najłatwiejszą poznaliśmy w poprzednich zadaniach. Jest to bloczek <DIODA LED> z opcją włącz/wyłącz. Druga metoda to sterowanie natężeniem diody za pomocą bloczka <MODULUJ PWM>. Dioda może przyjmować wartości liczbowe z zakresu od 0-255. Zapisując jedną z tych wartości w bloczku <MODULUJ-PWM> możemy sterować natężeniem diody. Rozszerzając poprzednie zadanie dodać instrukcję zapalenia diody w półmroku.
Pseudokod[edytuj]
Jeśli czujnik-światła < 200 dioda-led włącz w przeciwnym razie jeśli czujnik-światła < 400 moduluj-pwm 127 w przeciwnym razie dioda-led wyłącz